Chytrá zařízení dnes bez nadsázky vládnou světu. Možnosti, které prostředí operačních systémů Android nebo iOS nabízí, využíváme čím dál tím častěji a jsme čím dál tím méně ochotní se těchto možností – byť jen na malou chvíli – vzdát. Při určitých činnostech je ale používání telefonů nebo tabletů značně nepohodlné nebo přímo nebezpečné. A řízení auta mezi nimi hraje prim. I zde lze ale ve zmíněných ohledech posunout situaci alespoň částečně ve svůj prospěch. Pomoci v tomto ohledu může funkce zrcadlení obrazovky mobilního zařízení na obrazovku moderních autorádií. Zatímco majitelé telefonů s operačním systémem Android (a těch je v Evropě velká většina) se budou zajímat o funkci nazvanou Android Auto, uživatelé iPhonů se zaměří na Apple CarPlay.
Výrobci automobilů začínají zmíněné funkce pomalu ale jistě implementovat do základní výbavy svých modelů, pokud jí ale zrovna váš vůz nedisponuje, není třeba zoufat. V naší nabídce naleznete celou řadu kvalitních autorádií, které si budou s vaším telefonem více než dobře rozumět.
Základní filozofie obou funkcí je tedy jasná, zpřístupnit řidičům funkce jejich mobilních zařízení na které jsou zvyklí, přitom ale v uživatelsky příjemnější a v neposlední řadě také výrazně bezpečnější formě. Aby však nedošlo k nepochopení, je na místě uvést, že se v tomto případě nejedná o klasický mirror link. Zrcadlení obrazovky telefonu je v tomto případě realizováno ve zjednodušené podobě, právě proto, aby řidič nebyl informacemi nebezpečně zahlcen.
Zaujala-li vás tedy tato možnost a máte pořízené autorádio s tou či onou funkcí, je na čase připravit na spojení i svůj telefon. Při hledání příslušné aplikace se mohou s potížemi setkat především uživatelé Androidu, neboť pro české účty zatím není Android Auto na Google Play k dispozici. Nezbývá tedy nic jiného než si ji stáhnout z jiného zdroje. Uživatelé iPhonů mají situaci jednodušší, u nových verzí je CarPlay již přímo součástí iOS. Ve chvíli, kdy jsou jak autorádio tak telefon připraveny, lze je propojit USB (Android) resp. Lightning (Apple) kabelem a spárovat.
Půjde-li vše hladce, můžete začít používat vlastní funkce. Pro řidiče je tou základní funkcí jistě navigace v podobě map Google či Apple. Apple mapy nejsou pro navigaci tím úplně nejlepším řešením, naštěstí lze ale i u zařízení Apple přes CarPlay provozovat Waze stejně jako u Android Auto. Možnost používání zmíněných navigačních nástrojů činí GPS modul v autorádiu prakticky zbytečným a skutečně, většina autorádií jím sama o sobě nedisponuje a spoléhá se na dané chytré zařízení.
Kromě navigace každý řidič ocení jistě i možnost spuštění hudebních aplikací jako Spotify nebo Pandora. Internetová rádia, audioknihy nebo třeba komunikace přes Skype jsou dalšími podporovanými aplikacemi a užitečné budou i notifikace na zprávy nebo schůzky v kalendáři. Připojený telefon lze klasicky ovládat, rozdíl je v tom, že zatímco u CarPlay se budou vaše činnosti zrcadlit i na displeji autorádia, u Androidu funguje multitasking, díky kterému je do jisté míry možné používat obě prostředí odděleně. Pro stažení aplikace Android auto do mobilu klikněte ZDE, Apple CarPlay funguje automaticky a pokud se nespouští, tak je potřeba v nastavení, nastavi ú povolit Siri.
Propojení chytrých zařízení s autem se pomalu ale jistě stává standardem. Naskočte proto na tuto vlnu i vy a z naší nabídky kvalitních autorádií podporujících Android Auto nebo CarPlay si vyberte to pravé! Pokud již máte zakoupené autorádio s operačním systémem WinCe nebo Android i zde máme řešení, viz článek o rozšíření Apple Carplay a Android auto.