Jak správně vydezinfikovat a vyčistit klimatizaci v autě?

Už brzy nás to čeká, všichni to moc dobře známe a snad nikdo z nás se tomu nevyhne. Jakmile na jaře konečně stoupnou teploty, zapneme si v autě klimatizaci a namísto čerstvého, osvěžujícího vzduchu nás přivítá nepříjemný, zatuchlý smrad.
Auto nám tím říká, že je nejvyšší čas provést dezinfekci klimatizace. Ačkoliv to můžete nechat na profesionálech v servisu, je zde i osvědčený způsob, jak dezinfekci klimatizace provést svépomoci.
V tomto článku se podíváme na to, jak správně vyčistit a vydezinfikovat klimatizaci v autě, aniž byste s tím museli zajet do servisu. Na trhu je k mání spousta specializovaných přípravků, s nimiž si s vyčištěním klimy v autě hravě poradí i naprostý začátečník.

Obrázek

Odkud se vlastně nepříjemný zápach z klimatizace bere?

Dezinfekce a čištění klimatizace je důležitá, avšak často trestuhodně opomíjená součást péče o interiér vozu. Koneckonců, vzduch, který v autě dýcháte, nemá jen velký vliv na váš jízdní komfort, ale také na vaše zdraví.
Klimatizace přivádí dovnitř vozidla venkovní vzduch, který navzdory všem filtrům v kabině auta a nespočtu dalších opatření obsahuje organické i anorganické nečistoty. Tyto nečistoty se pak postupně usazují ve vzduchových trubkách a ventilačním systému auta. V důsledku častých teplotních výkyvů při provozu klimatizace dochází ve ventilačním systému ke kondenzaci vody, která pak v kombinaci se zahnívajícími organickými nečistotami může začít nepříjemně zapáchat.
V klimatizaci se navíc postupně množí bakterie, které pak vdechujeme. Tyto bakterie nejen že mohou způsobit nepříjemný zápach, ale jsou s to i vyvolat alergie, rýmu, bolesti hlavy, únavu, zánět průdušek a dokonce i astma a další zdravotní problémy.
Dezinfekce a vyčištění klimatizace proto není jen o zvýšení pohodlí řidiče a posádky během jízdy, ale má i spoustu výhod z hlediska našeho zdraví.

Obrázek

Jak vyčistit klimatizaci svépomoci?

Obrázek

Na dnešním trhu je k mání spousta specializovaných přípravků, které dokážou rychle a účinně odstraní nežádoucí zápach z klimatizace a aktivně zabraňují růstu dalších bakterií. Řada z nich přitom nejen že účinně působí, ale také krásně voní.
To je i případ jednoho z našich oblíbených čističů klimatizace od výrobce Meguiar’s.

Seznamte se – Meguiar’s Air Re-Fresher Odor Eliminator – New Car Scent
Hledáte čistič klimatizace, pohlcovač pachů a osvěžovač v jednom, jenž účinně zbaví vaši klimatizaci nepříjemného smradu a navíc způsobí, že to ve vašem autě bude vonět, jako by právě sjelo z výrobní linky?
Meguiar’s Air Re-Fresher Odor Eliminator je vynikající prostředek na čištění klimatizace a provonění vnitřku vozidla. Snadno se s ním zbavíte nepříjemných pachů a interiér vašeho vozu bude příjemně vonět.

Jak se Meguiar’s Air Re-Fresher Odor Eliminator používá?

Jak už jsme zmínili výše, přípravky z kategorie čističů klimatizace nejen že jsou mimořádně účinné, ale také se snadno používají. Týká se to právě i dezinfekčního spreje značky Meguiar’s. Níže se můžete seznámit s tím, jak se tento čistič klimatizace používá.

  1. Nastartujte motor, zapněte ventilaci nebo klimatizaci na studený vzduch a zapněte vnitřní okruh – vůz nesmí nasávat vzduch zvenčí, ale z interiéru. Pozor! Okýnka vozu musí být zatažená.
  2. Aktivujte plechovku spreje – tryska by při aktivaci měla mířit od vás. Postavte plechovku do interiéru auta, nejlépe na podlahu do středu vozu mezi přední a zadní sedačky. Poté auto opusťte a zavřete dveře.
  3. Nechte sprej asi 15 minut pracovat, aby se dostal do celého ventilačního či klimatizačního systému a mohl tam působit.
  4. Nakonec vypněte motor a zhruba 10 až 15 minut větrejte.
    Díky svému speciálnímu složení dezinfekční sprej Meguiar‘s snadno proniká do všech částí vozidla a klimatizačního systému. Na rozdíl od ostatních osvěžovačů vzduchu neklesá k podlaze, což zajišťuje, že vůně pronikne do každičkého zákoutí vozu.
    S jednou plechovkou spreje účinně vydezinfikujete klimatizaci v jakémkoliv voze, a to i v SUV.

Obrázek

Jak pečovat o klimatizaci tak, aby nezapáchala?

V péči o klimatizaci a potažmo vaše plíce je důležitá i prevence. Na závěr pro vás proto máme několik doporučení, co dělat nebo naopak čemu se vyhnout, aby byla vaše klimatizace v co nejlepší kondici.

  1. Pravidelně měňte kabinový filtr podle doporučených intervalů uvedených v servisní knize vozu, obvykle každé 2 roky. Pokud se pohybujete v prašném prostředí, zvažte i možnost častější výměny.
  2. Klimatizaci zapínejte i během zimního období, ideálně minimálně dvakrát za měsíc. V zimě navíc zapnutá klimatizace napomáhá odmlžení oken.
  3. Zapamatujte si, že byste klimatizaci měli vypínat 5-10 minut před vypnutím motoru, tedy ještě než dorazíte do cíle své cesty. Umožníte tím výparníku vyschnout, čímž se sníží riziko namnožení bakterií, které mají rády vlhké prostředí. Tento postup má také pozitivní vliv na aklimatizaci lidského organismu na venkovní prostředí – vyhnete se teplotním výkyvům a možnému nachlazení.
  4. Nenastavujte klimatizaci na extrémně nízkou teplotu. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být vyšší než 5 °C. Jak už bylo řečeno v předchozím bodu, s prudkými změnami teplot si zaděláváte na problémy respiračního rázu – teplotu doporučujeme snižovat nebo zvyšovat postupně.
  5. Klimatizaci dezinfikujte pravidelně, nečekejte s tím na chvíli, až začne zapáchat. Čistící/dezinfekční přípravky se doporučuje používat dvakrát do roka – poprvé ještě před zimou, kdy se klimatizace nepoužívá a bakterie se v ní množí nejvíce, podruhé bezprostředně po zimě.

Přípravky které lze použít pro dezinfekci a vůni

Zeptejte se nás

Povinné pole
Povinné pole

Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána.
Vyplňte všechna povinná pole.