Jak ochránit venkovní část oken u nového auta?

Blog . úvodní fotka (2)

Koupili jste si nový vůz a přemýšlíte, jak mu zajistit odpovídající ochranu, aby vydržel co nejdéle v top stavu? Pak vás čeká několik důležitých kroků, s nimiž není radno otálet. Kromě zajištění ochrany karoserie (ideálně aplikací keramické ochranné vrstvy na lak), impregnace pneumatik, ochrany alu kol a interiéru je zde jeden další, důležitý krok, na nějž se často zapomíná.

Tento krok přitom nemá vliv jen na vzhled vozu, ale také na bezpečí posádky uvnitř. Řeč je samozřejmě o ochraně oken, a to jak čelního, tak i bočního a zadních. K tomu vám poslouží tekuté stěrače – kouzelné přípravky, díky nimž za určitých podmínek a rychlosti nebudete potřebovat stěrače skutečné.

Z tohoto článku se dozvíte, jaké jsou výhody tekutých stěračů a jak je správně aplikovat, tak aby byly co nejúčinnější. Článek samozřejmě není určen jen pro majitele nových aut – rozdíl je zde pouze v tom, že u již používaného auta bude sklo třeba ještě vyleštit.

 

Co jsou tekuté stěrače a proč je používat?

Pod pojmem tekuté stěrače si můžete představit přípravek, který jednoduše nanesete na čelní, zadní a boční skla a setřete. A je hotovo – aplikace je opravdu snadná, zatímco efekt mimořádně působivý. Přípravek vytvoří na okně tenkou ochrannou vrstvu, s čímž se pojí několik důležitých výhod.

40

Výhody tekutých stěračů

Tekuté stěrače na čelním okně jsou předpokladem bezpečné jízdy za deště – díky efektu kapičkování a účinnému odvodu vody není nutné za určitých situací klasické stěrače vůbec zapínat. Těmito situacemi se rozumí zejména jízda na dálnici nebo jakákoliv jiná jízda v rychlostech přesahujících 90 km/h.

Sklo ošetřené tekutými stěrači kromě toho v zimě méně zamrzá. Námrazu často stačí jednoduše setřít nějakým hadříkem, což vám ušetří několik důležitých minut před cestou do práce. A samozřejmě, čím kvalitnější stěrače (třeba keramické, o nichž je tento článek), tím je ochrana účinnější. V létě zase z oken snadněji odstraníte „zapečený“ hmyz.

Okna ošetřená tekutými stěrači, ať už „klasickými“ nebo keramickými, lze považovat za bezpečnostní prvek, který zvýší bezpečí osádky nejen během jízdy za deště. A to se počítá.

Keramické tekuté stěrače na okna

S tekutými stěrači se v posledních deseti letech doslova roztrhl pytel. Z málo účinných produktů dostupných na benzinkách se postupně vyvinuly v účinné přípravky, které lze právem označovat za bezpečnostní prvek auta. Nedávno však na trh přišly stěrače v podobě keramické vrstvy, které ochranu posunuly o úroveň výš.

Přípravky tohoto typu vydrží minimálně rok, zatímco na bočních, méně namáhaných oknech hydrofobní efekt vydrží i po dobu tří let. Keramika je mimořádně vodoodpudivá a rychle odvádí déšť z povrchu skel. Navíc usnadňuje následnou údržbu auta, protože se na sklech nezachytává tolik hmyzu, již zmíněné námrazy a jiných nečistot.

Keramické tekuté stěrače se navíc vyznačují snadnou aplikací, avšak zejména u starších aut je nezbytné okna řádně připravit, tak aby ochrana vydržela co nejdéle. Jak na to?

Příprava oken na tekuté stěrače, krok první – vyčištění

Pokud hodláte ošetřit sklo auta tekutými stěrači a chcete, aby byla ochranná vrstva co možná nejúčinnější, musíte zajistit, aby byla okna dokonale čistá. Alfou a omegou je umytí okna kvalitním autošamponem, třeba Auto Finesse Lather, který doplňte vhodnou mikrovláknovou mycí rukavicí a kyblíkem s vložkou proti pevným nečistotám.

Za účelem hloubkového vyčištění skla však budete muset sáhnout po speciální leštěnce na sklo, která z něj díky obsaženým mikroabrazivním látkám spolehlivě odstraní veškeré nečistoty a při troše štěstí i drobné škrábance. Doporučujeme např. Auto Finesse Vision Glass Polish.

Při práci používejte výhradně utěrky a aplikátory z mikrovlákna, abyste okno nechtěně nepoškrábali. Pořiďte si třeba utěrku na okna The Collection Waffle.

38

Příprava oken na tekuté stěrače, krok druhý – odmaštění

Ještě než se pustíte do samotné aplikace stěračů, která je poměrně snadná, budete muset sklo řádně odmastit. Jen tak totiž dosáhnete jejich 100% účinnosti. K odmaštění budete potřebovat speciální přípravek, např. Gyeon Q2M Prep, jenž stačí nastříkat opět na mikrovláknovou utěrku na sklo.

S odmašťovačem účinně odmastíte čelní, zadní a boční sklo, ale i zpětná zrcátka a jiné povrchy. Jakmile bude sklo dostatečně odmaštěné, vezměte ještě druhou utěrku a povrch skla doleštěte, tak aby na něm nezůstaly sebemenší zbytky přípravku. Někdy se doporučuje tento postup opakovat, a to i třikrát, ale to už necháme na vás.

37

Aplikace samotných tekutých stěračů

Jak už bylo zmíněno dříve, aplikace tekutých stěračů je poměrně jednoduchá záležitost. Pamatujte však na tři důležité věci – snažte se nepracovat venku (vhodná je garáž nebo dílna) a stěrače aplikujte za teploty mezi 15 °C a 22 °C. Kromě toho se doporučuje stěrače nanést ve dvou vrstvách.

Ať už sáhnete po klasických tekutých stěračích nebo těch keramických, řiďte se návodem na použití daného přípravku a použijte k tomu určený aplikátor. Předejte tak nechtěnému poškození skla a zajistíte maximální účinnost stěračů.

39

Obyčejné tekuté stěrače stačí obvykle jen nastříkat a setřít, nechat zaschnout a pak nastříkat a setřít další vrstvu. U keramiky však budete pracovat se speciálními aplikačními kostkami, kterými budete ochranu nanášet nejdříve vertikálně, poté horizontálně. Jedna vrstva stěračů zasychá vždy zhruba 15 minut. Přebytek přípravku odstraňte čistou mikrovláknovou utěrkou.

Dbejte na to, aby vám na skle nevznikla hluchá místa – nechcete totiž, aby byl vodoodpudivý efekt někde výrazný a jinde zcela chyběl. Po aplikaci stěračů se doporučuje vůz jeden den nechat v klidu v garáži a další týden neumývat.