Máte už dost věčně zaprášeného a špinavého auta s nevzhledným lakem? Rádi byste svému čtyřkolému miláčkovi zajistili dlouhotrvající ochranu, se kterou bude následná údržba o poznání jednodušší? Pak byste jistě rádi začali s auto detailingem. Ale jak to provést, pokud jste úplný začátečník?
Na začátek je vhodné zmínit, že se car detailing během posledních několika let dosti změnil. Nezměnily se špičkové přípravky – firmy z detailingové topky zůstávají na výsluní i nadále – avšak změnil se přístup. Motoristy dnes zajímá hlavně to, jak mít krásné a ošetřené auto, na nějž bude radost pohledět, ale s minimem úsilí.
Pokud tedy hledáte způsob, jak vstoupit do světa detailingu, doporučujeme zvolit právě tuto cestu „maximálního efektu s minimem snahy“. I zde samozřejmě platí, že při větším úsilí a s dražšími/dodatečnými přípravky dosáhnete lepších výsledků, ale oblasti, kde byste chtěli dosáhnout trochu víc, odhalíte teprve časem.
Jak se tedy pustit do car detailingu z pozice úplného začátečníka?
Postup je vždy stejný
Z hlediska péče nejen o lak je detailing v zásadě jednoduchý – vše spočívá v mytí, následně v dekontaminaci a/nebo odstranění ulpělé špíny a nakonec v aplikaci ochranné vrstvy. Těmto třem krokům je nezbytné přizpůsobit výběr čistících prostředků, a to jak na exteriér, tak do interiéru.
Jak už jsme zmínili v úvodu, pokud jste začátečník, nemá smysl chodit moc do hloubky. Začněte s nutným minimem (i tak se jedná o značnou investici) a až poté si pořiďte nějaký dodatečný produkt, se kterým pozvednete úroveň péče o vaše auto zase o úroveň výš.
Nutno však podotknout, že v detailingu není vhodné dělat jakékoliv kompromisy co se týče ceny a kvality – produkty z benzínek jsou sice levnější, ale výrobky od špiček v oboru mají delší výdrž, spotřebujete jich méně a jsou výrazně šetrnější. A v praxi tedy paradoxně „levnější“.
Co tedy potřebujete do začátku, pokud začínáte s car detailingem?
Fáze 1. – Mytí
První fáze péče o automobil spočívá v jeho umytí, k čemuž budete potřebovat několik přípravků. Zatím se budeme věnovat pouze exteriéru – na vnitřek vozu přijde řada později.
- Autošampon – nechte jar v kuchyni (kam patří) a vydejte se cestou špičkového auto šamponu, s nímž odstraníte veškerou hrubou špínu i hůře odstranitelné nečistoty. Sáhněte třeba po šetrném Gyeon Q2M Bathe Essence nebo Auto Finesse Lather
- Odstraňovač hmyzu – účinná nezbytnost, se kterou nebudete muset vůz drhnout a nepoškodíte voskovou nebo nano vrstvu. Lze jej použít jak na sklo, tak na plastové části nebo lak. Zvolte např. Auto Finesse Citrus Power Bug & Grime Remover
- Čistič kol a odstraňovač polétavé rzi – zde hledáte přípravek, který nejen že účinně vyčistí halogeny, ale také odstraní polétavou rez z laku. Doporučujeme třeba Gyeon Q2M Iron nebo Auto Finesse Iron Out
K samotným přípravkům budete samozřejmě potřebovat také příslušenství. K mytí je vhodné mít po ruce dva kbelíky – třeba Work Stuff Wash Bucket. Dále se neobejdete bez vhodné mycí rukavice, nejlépe jemné, sušícího ručníku z mikrovlákna a štětce k očištění kol.
Celek můžete ještě vyšperkovat leskem a ochranným přípravkem na pneumatiky Auto Finesse Gloss Tyre Dressing.
Fáze 2. – Dekontaminace
V rámci dekontaminace laku se z něj snažíte dostat mimo jiné i polétavou rez – můžete tedy použít stejný přípravek jako k čištění kol v předchozí fázi.
V této fázi však budete bojovat i s mnohem nebezpečnějším a odolnějším nepřítelem – asfaltem, jehož spojenci jsou smůla a dehet. K jejich odstranění budete potřebovat účinný a briskně reagující přípravek, který vám umožní rychle a efektivně odstranit ty nejtěžší nečistoty. Třeba Auto Finesse ObliTARate Tar&Glue Remover.
Pozor, pokud asfalt včas neodstraníte z laku, může způsobit jeho nevratné poškození – vzniknou na něm skvrny nebo bude poleptaný.
Fáze 3. – Ochrana
Nakonec zde máme veledůležitý krok, jenž neradno podceňovat. Správně aplikovaná ochrana totiž výrazně zjednoduší následnou údržbu vozu. Na výběr zde máte z nespočtu druhů vosků (přírodních i umělých), sealantů a keramických nebo nano ochran. I zde ale do začátku doporučujeme něco jednoduššího, co se snadno nanáší a čehož aplikace nezabere celý víkend.
Zpočátku si určitě vystačíte s rychlými vosky ve spreji, které vám zajistí až dvouměsíční ochranu. Od nich se pak můžete odpíchnout k propracovanějším přípravkům a způsobům aplikace. Doporučujeme třeba Meguiar's Gold Class Carnauba Plus Premium Quick Wax nebo Auto Finesse Glisten Spray Wax.
Péče o interiér
Exteriér máme hotový, nyní je čas pustit se do interiéru. I zde platí, že v jednoduchosti je krása, takže se budeme držet osvědčené svaté trojice a použijeme univerzální čistič interiéru (doporučujeme třeba Auto Finesse Total Interior Cleaner), mikrovláknovou utěrku (nejlépe více kusů, pro aplikaci i na dočištění) a detailingový štěteček.
S čističem aplikovaným na utěrku krásně očistíte všechny plochy, zatímco štěteček vám umožní dostat se i tam, kam s utěrkou nemůžete.
Tento základ lze dodatečně rozšířit třeba přípravkem na oživení plastu, ochranným přípravkem proti UV záření a ulpívání prachu nebo přípravkem na impregnaci kožených částí, pokud máte kožené čalounění.