Výměna originálních reproduktorů za nové je jednou z nejběžnějších cest pro zlepšení kvality zvuku v interiéru auta. Pokud se k tomuto kroku odhodláte, na jaké parametry se zaměřit?
Vlastnosti reproduktorů
V této části se zaměříme na jednotlivé parametry reproduktorů, řekneme si, proč jsou důležité a jaký budou mít vliv na kvalitu poslechu ve vašem voze. Týkají se jak velikosti samotných komponentů, tak i jejich výkonu.
Velikost
Základním kritériem pro nákup nových reproduktorů do auta je jejich velikost. Jde zkrátka o to, aby tam, kam je chcete namontovat, skutečně pasovaly – ať už do dveří, palubní desky nebo třeba zadního plata. Nejčastěji se setkáte s reproduktory o rozměrech 130 mm nebo 165 mm, které se montují do předních dveří. Velikost se někdy uvádí i v palcích – v tomto případě 5,1“ a 6,5“.
V některých případech se můžete setkat i s náročnějšími instalacemi, kdy jsou např. tovární reproduktory, které chcete vyměnit, oválného tvaru. Většina aftermarket výrobců však s tímto počítá a buď nabízí reproduktory šité na míru konkrétnímu modelu, anebo si jednoduše pořídíte vhodnou redukci.
Typ
Dalším důležitým kritériem v rámci výběru reproduktorů je jejich typ. Zde rozlišujeme mezi reproduktory komponentními a koaxiálními.
Komponentní reproduktory
Komponentní reproduktory mají na rozdíl od koaxiálních repro rozdělené pro jednotlivá pásma (tzn. sestávají z výškových i středobasových, avšak v některých případech středobas doplňují i basy), čímž jsou kvalitnější a nabízejí detailnější zvuk.
Koaxiální reproduktory
Naproti tomu v koaxiálních reproduktorech jsou výšky a středobas pevně spojené a nelze měnit jejich pozici. Navíc jsou zpravidla levnější, což je bohužel vykoupeno nižší kvalitou zvuku. Proto pokud to s kvalitou vaší nové audio sestavy myslíte opravdu vážně, vaší první volbou by měly být reproduktory komponentní.
Výkon
Výkon je důležitý parametr, o němž má řada fanoušků car audio mylnou představu. V honbě za nejvyšším možným výkonem zcela přehlížejí skutečnost, že je mnohem důležitější výkon reálný, označovaný jako RMS. Ve většině případů plně postačí, pokud se výkon reproduktorů bude pohybovat nad hodnotou 20 W, obzvlášť pokud budou připojené na autorádio.
Na tomto místě se sluší dodat, že výkon většiny reproduktorů se stejně pohybuje v rozmezí 50-70 RMS a rádio s obvyklým výkonem kolem 20 RMS je nedokáže pořádně vybudit, nicméně ve většině případů je to postačující. Jelikož však v 2din.cz nemáme rádi kompromisy, při montážích lepších reproduktorů (za 3 800 Kč a dražších) doporučujeme přikoupit i zesilovač s DSP procesorem a nechat si zvuk odladit profesionály. Třeba techniky na naší dílně.
Je však třeba mít na paměti, že pokud je do systému připojen zesilovač, jeho výkon a výkon reproduktorů by měly ideálně odpovídat výrobcem udávanému RMS.
Citlivost
Dalším důležitým parametrem pro výběr reproduktorů je tzv. citlivost, která udává, jaká „hlasitost“ zvuku je vygenerována určitým přesně definovaným výkonem. Ještě lepší představu o významu tohoto parametru si lze udělat z toho, v jakých jednotkách je udáván.
Pro citlivost reprosoustav jsou to dB/W/m, udává nám tedy jakou hlasitost budeme poslouchat ve vzdálenosti 1 m při vybuzení reproduktorů příkonem 1 W. U reproduktorů, které budete připojovat pouze na autorádio, doporučujeme zvolit komponenty s citlivostí 90 dB a více (v případě montáže repro o průměru 165 mm).
Impedance
Pokud hodláte zapojit reproduktory na klasické autorádio, měli byste zvolit komponenty s impedancí 4 Ω. Proč? Protože vnitřní zesilovač autorádia je stabilní pouze do této hodnoty. Nutno podotknout, že moderní autorádia dnes již zkousnou i repro s impedancí 3 Ω, někdy i 2 Ω. Pokud máte v autě novější autorádio, za nás je zlatá střední cesta 3 Ω.
V případě zapojení reproduktorů na zesilovač můžete zvolit i komponenty s impedancí 2 nebo 3 Ω – vše závisí na stabilitě externího zesilovače.
Obecně platí, že se snižující se impedancí narůstá výkon zesilovače, ale snižuje se jeho zkreslení. Pokud tedy zapojíte na zesilovač repro s impedancí např. 2 Ω, dočkáte se hlasitějšího, ale méně přesného zvukového projevu.
Umístění reproduktorů
V rámci výběru vhodných reproduktorů do vozu budete muset přihlédnout i k jejich umístění.
Přední dveře
Pokud např. vybíráte reproduktory do předních dveří, jednoznačnou volbou by měly být reproduktory komponentní. Středobas zde půjde do spodní pozice dveří, zatímco výšky se obvykle montují do krytů trojúhelníků u zpětných zrcátek, do A-sloupků apod. Koaxiální repro se do dveří spíše nehodí, protože přicházíte o možnost nasměrovat výšky tak, aby vynikly jejich kvality.
Zadní dveře
U zadních dveří je situace trochu složitější, ale obecně platí, že pokud máte možnost namontovat samostatné výškové reproduktory, pořiďte si komponentní. Pozice výšek však v některých případech může narušit celkovou kvalitu poslechu, zejména pokud je slot hned vedle opěrky sedadla řidiče. V takovém případě je někdy vhodnější nainstalovat reproduktory koaxiální a prostor pro výšky ignorovat.
Bočnice a plato
Pokud hledáte repro do bočnic nebo plata, řiďte se možnostmi vašeho vozu. Někdy zkrátka v těchto místech máte sloty pro komponentní repro, jindy si budete muset vystačit s koaxiály. Pamatujte, že účelem zadních reproduktorů je zvuk pouze dokreslovat – hlavní práci udělají repro vepředu.
Reproduktory dle zapojení
Výběr vhodných reproduktorů bude záviset také na tom, zda je budete připojovat na autorádio či na zesilovač. Pozor! Jasno byste v tom měli mít již před samotnou koupí.
Připojení na autorádio
Pokud zapojujeme nové reproduktory na originální autorádio, nemá smysl vybírat repro s vysokým výkonem, neboť výkony typických audiosystémů na úrovni 20-25 W je nedokáží dostatečně vybudit. Většina reproduktorů na trhu má impedanci 4 Ohm, což je pro připojení na originální autorádia hodnota dostatečná.
Problém může nastat v případě výměny reproduktorů u příplatkových sound systémů, které většinou charakterizuje impedance 2 Ohm a přídavný zesilovač. V takovém případě může výměna reproduktorů celému systému spíše uškodit a je třeba k výměně přistoupit komplexněji.
Připojení na zesilovač
Při výběru reproduktorů připojených na zesilovač je třeba dle požadavků a možností zákazníka optimalizovat kombinaci ceny, výkonu a kvality. Vydat se lze cestou montáže výkonnějších reproduktorů na klasický analogový zesilovač, přičemž riskujeme dřívější zkreslení, anebo zvolit zesilovač s DSP procesorem, který umožní využít maximálně i reproduktory s nižší pořizovací cenou.
Navštivte nás
Pokud si s výběrem reproduktorů nevíte rady, navštivte nás na naší prodejně. Naši zaměstnanci vám ochotně poradí s výběrem a zasvětí vás do tajů ozvučení interiéru, na nějž jsou díky svým dlouholetým zkušenostem opravdovými odborníky.
A pokud budete chtít, své nové komponenty si u nás můžete nechat i namontovat. Na dílně se vás ujmou naši zkušení technici, kteří vše nainstalují k vaší maximální spokojenosti.