Vítejte v segmentu věnovaném nejčastějším otázkám ohledně portfolia špičkového výrobce high-endových audio komponentů Brax, značky, která spadá do portfolia německé rodinné firmy Audiotec Fischer.
Věříme, že zde najdete odpověď i na váš dotaz. Pokud ne, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás!
Proč už se reproduktory Brax nenabízí s pasivními crossovery?
V posledních letech došlo v high-endovém segmentu audio zástaveb do automobilů k dramatickému poklesu poptávky po pasivních crossoverech. Má to své důvody. Chcete-li dosáhnout co možná nejkvalitnějšího zvuku, pak se jednoduše nevyhnete použití plně aktivního systému ovládání reproduktorů. Všem, kteří přesto dávají přednost pasivní výhybce a chtějí si sestavit vlastní jednotku, rádi poskytneme příslušná schémata zapojení.
Proč nemají zesilovače Brax integrovaný crossover nebo jiné filtry?
Opravdoví nadšenci do car audio, kteří neváhají investovat do high-endových komponentů značky Brax, spoléhají výhradně na sílu technologie DSP s jejími takřka neomezenými a mimořádně precizními možnostmi nastavení. Použití externích signálových procesorů eliminuje nutnost použít konvenční integrované filtry, zejména právě u zesilovačů v nejvyšším segmentu trhu. Právě z toho důvodu navrhli vývojáři zesilovače Brax tak, aby signál musel překonat jen tu nejkratší možnou vzdálenost.
Díky tomu mohli v Brax vynechat všechny části, které by mohly negativně ovlivnit požadovaný výsledek, a sice špičkový, nijak nezkreslený zvuk.
Můžu dát subwoofer ML 10 SUB/ ML 10 do bassreflexové ozvučnice?
Při návrhu subwooferů ML 10 SUB/ML 10 se počítalo s jejich montáží výhradně do uzavřených jednotek. Ty ve srovnání s bassreflexovými konstrukcemi nabízejí výrazně lepší vlastnosti, i když na úkor účinnosti. Firma Brax si zakládá především na maximální možné kvalitě zvuku, a proto se doporučuje používat pouze uzavřené systémy – jen ty totiž zajistí ty nejlepší možné výsledky.
Jaká jsou speciální připojení pro stabilizátor napájení (Power Stabilizer) u zesilovačů Brax?
Stabilizátor napájení je šikovná vychytávka, která je však nejúčinnější, když ji připojíte bez přerušení. Jen v takovém případě totiž naplno využijete její schopnost dodávat energii. U zesilovačů Brax jsou terminály „Power Stabilizer“ vedeny za vstupní odrušovací tlumivkou a jsou přímo připojeny ke spínanému zdroji a spínacím tranzistorům, aby byl zajištěn maximální průtok proudu, a to zejména v případě potřeby velkého impulzu.
Jaký objem ozvučnice je nejvhodnější pro středový reproduktor ML3?
Výrobce doporučuje ozvučnici o objemu alespoň 250 ml – ML3 vám ale zahraje lépe ve větších uzavřených ozvučnicích, zejména pokud požadujete nízkou spodní crossoverovou frekvenci na úrovni 250 Hz. Ozvučnice o objemu větším než 1 litr vám však další akustické výhody již nepřinesou.
Můžu použít zesilovače Brax i v domácím prostředí?
To, co hraje dobře v autě, zahraje skvěle i u vás doma! Je však třeba pamatovat, že zesilovače Brax mají velké nároky na napájení, vzhledem k čemuž jim musíte zajistit vhodný zdroj energie. Ideální je kombinace výkonného 12V zdroje (minimálně 60 A) a paralelně připojené autobaterie – ta pokryje krátkodobé vysoké požadavky na výkon.
V nabídce jsou dvě různé varianty subwooferu ML6 – která z nich je lepší?
Obě verze skvěle ukazují, co je dnes v této branži možné. ML6P díky nižším kompresním efektům hraje s nádechem středních frekvencí, zatímco ML6D nabízí o něco větší tlak ve vyšším pásmu basů, a to díky prachovému uzávěru, jenž výrobce použil v jeho konstrukci. Nakonec však jde o rozsah – v třípásmové kombinaci s dodatečným středovým reproduktorem, např. ML2 nebo ML3, bude nejvhodnější volbou ML6D.
Zesilovač je v ochranném režimu a stavová LED kontrolka svítí žlutě
Příčina: Vadná kabeláž reproduktorů, zkratovaná mezi sebou nebo s šasi vozidla.
Řešení: Zkontrolujte kabeláž reproduktorů ujistěte se, že nejsou uvolněná vlákna, která by se dotýkala protilehlého terminálu.
Příčina (MX2, MX4, MX4 PRO): Nastavená impedance reproduktorů neodpovídá impedanci připojených reproduktorů.
Řešení: Zkontrolujte nastavení impedance reproduktorů.
Zesilovač je v ochranném režimu a stavová LED kontrolka bliká žlutě
Příčina: Pojistky uvnitř zesilovače jsou vadné.
Řešení: Vyměňte vadné pojistky za nové, stejné. Správnou hodnotu pojistek naleznete v uživatelské příručce.
Zesilovač je v ochranném režimu a stavová LED kontrolka svítí červeně
Příčina: Zesilovač je přehřátý.
Řešení: Nechte zesilovač vychladnout. V závislosti na teplotě v místě montáže může chvíli trvat, než zesilovač dostatečně vychladne a znovu se zapne.
Výstupní výkon zesilovače Brax NOX4 DSP je v režimu přemostění příliš nízký
Příčina: Směrování kanálů v interním DSP není správně nastaveno.
Řešení: Je nutné, aby byly dvěma přemostěným kanálům v režimu přemostění nastaveny identické směry kanálů. To znamená, že k oběma výstupním kanálům přiřadíte stejné vstupní kanály.
Řiďte se také informacemi v podrobném návodu k softwaru DSP PC-Tool. Zde je vhodné zmínit i skutečnost, že ekvalizace, vysokofrekvenční a dolnofrekvenční filtry, fáze a korekce zpoždění se nastavují stejně. Pro zjednodušení konfigurace nabízí software DSP PC-Tool funkci propojení, která zajistí, aby byly pro každý kanál nastaveny identické hodnoty.