Zajímavé otázky a odpovědi – Helix

Prémiové ozvučenie vozidiel BMW (2)

Vítejte v článku věnovaném nejčastějším otázkám ke značce Helix – výrobci kvalitních DSP procesorů, reproduktorů a zesilovačů střední třídy s mimořádně zajímavým poměrem cena-výkon. Tato značka spadá spolu s Match a Brax do portfolia německé rodinné firmy Audiotec Fischer.

Věříme, že zde najdete odpověď i na váš dotaz. Pokud ne, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás!

 

FAQ Helix  Když si skládám audio sestavu, měl bych použít pouze zesilovače a reproduktory ze stejné řady (např. P), anebo můžu použít i jiné?

Všechny výrobky z portfolia značky Helix samozřejmě můžete volně kombinovat mezi sebou, nehledě na řadu. Jediná omezení se zde vztahují na váš rozpočet a požadavky. Ujistěte se však, že vaše volba komponentů do sestavy dává smysl s ohledem na jejich výkonnostní charakteristiky.

 

FAQ Helix (2)  Proč má většina subwooferů značky Helix impedanci 2×2 Ω?

Konstrukce s využitím dvou kmitacích cívek dává výrobci větší volnost při návrhu zařízení. Díky takto zvolené impedanci lze subwoofer ovládat třemi různými způsoby a vytáhnout tak maximální výkon z téměř každého zesilovače.

Pokud je k dispozici pouze jeden kanál zesilovače, je možná konfigurace 1×4 Ω (kmitací cívky zapojené sériově) i 1×1 Ω (kmitací cívky zapojené paralelně). Pokud však máte k dispozici dvě, pak je nejlepším řešením, když můžete obě cívky ovládat samostatně (např. ve spojení s Helix P Two nebo Helix P Six DSP).

 

FAQ Helix (3)  Bude nějaký problém s diagnostikou a detekcí reproduktorů mým původním autorádiem, když pro vysokoúrovňové výstupy používám zesilovač Helix?

Výrobce uvádí, že se v posledních letech zaměřil na to, aby tomu zabránil. V dnešní době je diagnostika reproduktorů v případě takřka všech továrních autorádií již poměrně komplexní, proto aby se zamezilo výskytu chybových hlášek v paměti závad vozidla, musí již v zesilovači generovat určitý odpor.

Vlastní obvody Audiotec ADEP.3, ADEP.2, ADEP a ADEP-SB jsou v tomto ohledu jedinečné a pokud jde o zamezení problémů s detekcí reproduktorů, dosahují skvělých výsledků.

 Helix

 

FAQ Helix (4)  Je samostatný signálový procesor (DSP) lepší než řešení integrované do zesilovače?

Odpověď zde bude záviset na požadované konfiguraci. Pokud si pořídíte některý ze zesilovačů výrobce, např. P Six DSP MK2 nebo V Eight DSP MK2 a ten bude sám o sobě splňovat všechny vaše požadavky týkající se výsledné kvality, pak koupě samostatných DSP pro použití se specializovaným zesilovačem nedává smysl.

Pokud požadovaného počtu kanálu nebo výstupního výkonu nelze dosáhnout pomocí integrovaných řešení (např. v zesilovačích zmíněných výše), nejlepší volbou bude samostatná konfigurace. Všechny produkty Helix DSP používají pouze nejvýkonnější procesory (DSP) nejnovější generace s 64bitovým rozlišením.

 

FAQ Helix (5)  Je použití DSP procesoru opravdu nutnost, nebo to jde i bez něj?

Pokud chcete z vaší audio sestavy vytěžit maximum, bez DSP procesoru se neobejdete, ať už bude integrovaný do zesilovače nebo jej použijete samostatně.

Aktivní crossover v zesilovačích výrobce, které nejsou vybaveny DSP procesorem, stále dokáže nabídnout mimořádně kvalitní zvuk, avšak DSP díky své obrovské škále funkcí a širokým možnostem nastavení platí za to nejlepší, co se dá na trhu sehnat.

 

FAQ Helix (6)  Mohu použít modul HEC v jiném produktu Audiotec Fischer?

Moduly HEC/MEC dodávané s jednotlivými výrobky se liší boční deskou. Pokud nemáte správnou boční desku, nebude instalace modulu HEC možná. Důrazně proto doporučujeme používat pouze modul HEC/MEC, který obdržíte spolu se zakoupeným zařízením.

 Helix (3)

 

FAQ Helix (7)  Od té doby, co jsem před ně nainstaloval signálový procesor Helix, vydávají moje zesilovače hluk. Co by mohlo být příčinou?

Ve vašem současném nastavení se zesilovače původně zapínaly pomocí dálkového signálu autorádia – tuto úlohu musí nyní řídit DSP, aby se zabránilo šumu při zapínání a vypínání.

Autorádio aktivuje DSP prostřednictvím „Remote In“ nebo vysokoúrovňových vstupů, zatímco DSP ovládá navazující zesilovače prostřednictvím svého „Remote Out“. V softwaru DSP PC-Tool lze individuálně nastavit časy zpoždění zapnutí a vypnutí v závislosti na použitém zesilovači.

 

FAQ Helix (8)  Kabel USB pro připojení DSP k počítači, který je součástí zařízení, je příliš krátký. Mohu jej pouze prodloužit vhodným kabelem USB?

V takových případech doporučujeme použít napájený prodlužovací kabel USB (s integrovaným zesilovačem), protože jedině tak lze zajistit stabilní komunikaci mezi počítačem a zařízením Helix.

 

FAQ Helix (9)  Od té doby, co jsem mezi rádio a zesilovač nainstaloval DSP procesor, se potýkám s alternátorovým kvílením (hlukem). Co mám dělat?

Signálové procesory (DSP) značky Helix mají přepínač uzemnění, který můžete použít ke galvanickému oddělení signálových vstupů od signálových výstupů. V závislosti na vozidle je třeba je oddělit nebo propojit přes 200Ω rezistor. Nejlepších výsledků dosáhnete pomocí metody pokus-omyl.

 Helix (2)

 

FAQ Helix (10)  Lze na jednom zařízení současně používat kabelové dálkové ovládání URC.3 a dálkové ovládání displeje DIRECTOR?

Bohužel to možné není, protože obě zařízení mají stejný vstupní konektor. Všechna zařízení značky Helix mají pouze jeden DIN port.

 

FAQ Helix (11)  Jak správně nastavit vstupní citlivost (zisk) zesilovače nebo signálového procesoru?

Pro optimální odstup signál/šum je důležité, aby vstupní citlivost zesilovače nebo signálového procesoru odpovídala výstupnímu napětí zdroje signálu. Pokud například zdroj signálu dodává maximální výstupní napětí 4 V, vstup připojeného zařízení by měl být nastaven na stejnou hodnotu – 4 V.

Příliš často se stává, že zesilovače jsou nastaveny tak, že jsou mnohem „citlivější“ (např. o 1-2 V), aby se dosáhlo vyšší hlasitosti. Ve skutečnosti se tím však pouze zvýší riziko, že při nesprávné kalibraci bude slyšet šum a další zkreslení.

 Helix (4)

 

FAQ Helix (12)  Co se stane, když k napájení zesilovačů použiji příliš tenké kabely?

Správná tloušťka kabelu v poměru k jeho délce je veledůležitý faktor – v opačném případě totiž napětí na zesilovači nebude při zatížení stabilní. Pokud zesilovač nemá regulované napájení, je v nejlepším případě jeho výstupní výkon zesilovače snížen. Pokud však zesilovač funkci regulace napájení má, je účinek mnohem horší, protože se zařízení bude snažit vyrovnat kolísání napětí.

Velký úbytek napětí na napájecím vedení způsobí, že se zesilovač pokusí tento úbytek kompenzovat odběrem většího proudu, což následně vede k ještě většímu úbytku napětí na napájecím vedení. Tento „začarovaný kruh“ vede k tomu, že zesilovač produkuje výrazně více tepla, než je nutné.

V extrémních případech se napájecí kabel může zahřát natolik, že dojde k roztavení jeho izolace a kabel se dostane do přímého kontaktu s kovovou karoserií vozu, která slouží k uzemnění baterie a dalších zařízení. To představuje vážné riziko výbuchu baterie a požáru.

Helix proto důrazně doporučuje dodržovat požadované průřezy kabelů uvedené v návodu k obsluze příslušného zesilovače a zohlednit další zařízení, která mohou být rovněž