Vážení zákazníci, statní svátky 1.05. a 8.05. máme ZAVŘENO! Děkujeme za pochopení. =)

Jak správně vyčistit motor auta?

Jak správně vyčistit motor auta (1)

Když přijde na péči o vzhled auta, většina motoristů se zaměřuje hlavně na lak. Nablýskaná karoserie je totiž jakousi vizitkou řidiče, která svědčí o tom, jak se o svého čtyřkolého miláčka stará. Jen málo lidí však věnuje pozornost tomu, co se skrývá „pod povrchem“ nebo spíše pod kapotou, a sice motoru.

Péče o něj se bohužel často zanedbává.

Co oko nevidí, to srdce nebolí? Ani náhodou!

Čištění motoru je obecně trestuhodně přehlížená, nicméně docela zásadní součást péče o vůz. Pokud chcete, aby agregát vašeho auta vydržel co nejdéle, kromě správného stylu jízdy byste měli věnovat pozornost i jeho pravidelné údržbě. Pomocí specializovaných přípravků totiž můžete prodloužit jeho životnost a zajistit mu ochranu před korozí.

V prostoru pod kapotou se obvykle nachází ta nejusazenější a nejvíce zaschlá špína, k jejímuž odstranění budete potřebovat účinné pomocníky. Naštěstí to není žádná věda, jak si ukážeme v tomto článku.

Tak pojďme na to!

 

Začněte tím, že motor navlhčíte

Dnešní motory jsou stavěné tak, aby odolávaly vlhkosti. Nemusíte se proto obávat, že byste navlhčením svůj agregát poškodili – navlhčený motor se lépe čistí. Pozor, čištění motoru by mělo probíhat za studena, takže se do něj nepouštějte bezprostředně po návratu z práce nebo z jiné delší cesty.

Pro klid v duši můžete zakrýt/zabezpečit veškeré elektrické díly, odhalené snímače, vzduchové filtry, popřípadě i odkalovací šrouby nějakým izolačním materiálem – páskou, fólií apod.

Motor se obecně doporučuje čistit ráno, kdy je vychladlý a kdy nehrozí nárazové změny teplot. Ty by totiž agregát mohly poškodit.

Jeden tip na start – před navlhčením motoru si zkontrolujte, zda nemáte stažená boční okénka!

Zvedněte kapotu vozu a zajistěte ji, poté vezměte zahradní hadici a agregát omyjte slabším proudem vody. Nechte vodu několik minut působit, aby usazená špína trochu povolila.

 

Připravte se na čištění

Ještě než vám odhalíme tajemství, se nímž váš motor bude vypadat jako ze škatulky, je namístě, abychom zdůraznili důležitost ochrany vlastního zdraví. Na čištění byste se měli vybavit ochrannými brýlemi, hlavně však chemicky odolnými rukavicemi.

Tento krok rozhodně nepodceňujte – příprava je otázkou chvilky a klid duši zase k nezaplacení.

A čím budeme motor čistit?

Jak už jsme zmínili v úvodu, v motorovém prostoru najdete tu nejusazenější, nejhůře odstranitelnou špínu, která – co si budeme nalhávat – se tam dost možná hromadí už od dob, kdy vůz sjel z výrobní linky.

A jelikož se pod kapotou nachází plasty, pryž, guma a lakované části, zatímco samotná kapota je z kovu, je nasnadě, že k vyčištění motorového prostoru budeme potřebovat účinného univerzála, který si hravě poradí se všemi těmito typy povrchů a materiálů.

 

Seznamte se – Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser

Řešení jsme jako obvykle našli v portfoliu světoznámé britské značky Auto Finesse, krále na poli autokosmetiky a přípravků na detailing. Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser je vysoce účinný čistič a odmašťovač s vysokou pěnivostí, který vznikl, aby z motorového prostoru odstranil tu nejvíce zaschlou a nejusazenější špínu.

Jelikož se však jedná o univerzála, můžete jej použít i k vyčištění jiných míst, např. podběhů nebo zádveří.

Značka Auto Finesse je na trhu již od roku 1999. Původně vznikla jako projekt několika nadšenců, kteří se rozhodli založit vlastní garáž. Zprvu se věnovali péči o drahé vozy vlastněné bohatou klientelou, avšak postupně se rozrostli natolik, že své podnikání od základu překopali a vyvinuli detailingové produkty, jejichž mimořádnou kvalitu oceňují i technici u nás na dílně.

 Jak správně vyčistit motor auta (2)

Čistíme motor, krok 1. – kapota

Údržba motoru začíná vyčištěním spodní strany zvednuté kapoty. Je to logický krok – pokud byste začali tak, že byste hned ze startu vyčistili samotný agregát, uvolněná špína z kapoty by vám mohla skapat dolů a celá vaše práce by přišla vniveč.

Vezměte čistič Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser a začněte jej stříkat na kapotu ve směru od čelního okna. Vyhněte se látkovému tlumení – tomu se budeme věnovat později. Nechte přípravek zhruba 3 minuty působit.

Špínu z kapoty uvolníte pomocí vhodného štětce na detailing. Ten by měl mít dlouhou rukojeť, což vám umožní ošetřit hůře dostupná místa, a být vyroben z chemicky odolného plastu, aby vydržel působení vysoce koncentrovaného čističe Auto Finesse. Štětec si můžete vybrat sami, popřípadě zvolit ten z odkazu, který najdete na konci článku.

Plochu čistěte postupně kousek po kousku, krouživými pohyby. Zvláštní pozornost věnujte zejména silně znečištěným místům. Nakonec povrch vytřete do sucha pomocí mikrovláknové utěrky nebo opláchněte z uctivé vzdálenosti tlakovou myčkou.

Na některých místech na kapotě, zejména v místech spojů, může být ochranný vosk – s ním nic nedělejte.

 

Čistíme motor, krok 2. – agregát

Nyní přichází na řadu čištění samotného motoru. Nastříkejte čistič Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser všude tam, kde chcete motor vyčistit. Opět jej nechte několik minut působit, ale pozor, aby vám nezaschl. Dejte si pozor, abyste čistič omylem nenastříkali na lakované části auta, zejména pokud jsou navoskované – ochranná vrstva by se mohla poškodit.

Po několika minutách vezměte do ruky detailingový štětec a dejte se do práce. Pracujte kousek po kousku, díl po dílu a krouživými pohyby uvolňujte špínu. Můžete si vypomoci i detailingovou utěrkou.

Jakmile budete mít hotovo, opláchněte motor slabým proudem vody ze zahradní hadice nebo použijte tlakovou wapku, ale pouze z uctivé vzdálenosti.

Jak správně vyčistit motor auta (5)

 

Čistíme motor, krok 3. – obložení kapoty

U většiny kapot se směrem k čelnímu oknu můžete setkat s různě velkým látkovým obložením, jež obsahuje pěnu nebo molitan a jehož úkolem je tlumení vibrací a hluku od motoru. Většinou se jedná o nepříliš kvalitní koberec, který má navíc tendenci se rozpadat (zejména u starších vozů) a v zimě se často stává úkrytem drobných lesních zvířat.

Pokud je u vás obložení v pořádku a chcete, aby byl motor opravdu čistý, musíte věnovat pozornost i jemu. Koberec se nedoporučuje vystříkávat wapkou – obložení by mohlo nasát vodu a prověsit se, což by jej poškodilo. Namísto toho použijte vhodný přípravek v kombinaci s vysavačem určeným k mokrému čištění koberců – tepovačem.

V rámci péče o látkové obložení kapoty se nám osvědčil přípravek, který je skvělý i na čištění interiérových koberců a čalounění – ValetPRO Classic Carpet Cleaner. Používá se nezředěný a snadno se aplikuje – stačí jej nastříkat na povrch, vetřít mikrovláknovou utěrkou a vysát tepovačem. Jeho výhodou je, že rychle vysychá a příjemně voní.

 Jak správně vyčistit motor auta (4)

Motor je čistý, na řadu přichází sušení

Jakmile budete mít hotovo, můžete se pustit to sušení. To lze provést třemi způsoby, přičemž platí, že si zvolíte jeden z prvních dvou a pak jej doplníte tím třetím.

Motor můžete vysušit buď pomocí mikrovláknové utěrky či sušícího ručníku, anebo stlačeným vzduchem. Stlačený vzduch je zejména u samotného agregátu efektivnější, nicméně je nám jasné, že ne každý k tomu má po ruce vhodné nástroje.

Při sušení začněte vždy kapotou a až poté začněte sušit samotný motor.

Nakonec ještě motor nastartujte a nechte jej několik minut běžet na volnoběh – díky teplu se z motoru rychle odpaří poslední zbytky vlhkosti.

Pozor! Než motor nastartujete, odkryjte všechny izolované/zakryté části a zavřete kapotu.

 

Tajemství motorového prostoru jako ze škatulky

Motor je čistý a vy nadšeně obdivujete výsledek své dřiny. Ale co dělat, když chcete, aby motor vydržel čistý co nejdéle a tolik se nešpinil? Řešením je vhodný ochranný/impregnační přípravek, např. špičkový sealant na plasty Dressle All Purpose Dressing naší oblíbené značky Auto Finesse.

Jak správně vyčistit motor auta (3)

Tento sealant účinně ochrání plastové části v motorovém prostoru vašeho čtyřkolého miláčka, ale můžete jej použít i na plasty v interiéru, případně čalounění a vinylové střechy u kabrioletů. Přípravek zabraňuje jejich blednutí, přičemž neobsahuje žádné oleje, ropné deriváty nebo vosky.

Auto Finesse Dressle All Purpose Dressing používejte po vyčištění a vysušení motoru. Naneste jej na aplikátor z mikrovláken a rovnoměrně rozetřete po povrchu, případně nastříkejte jemnou mlhou bezprostředně na povrch. Nechte 2-3 minuty působit, následně otřete mikrovláknovou utěrkou.

K péči o motorový prostor po vyčištění můžete použít i speciální přípravek Meguiar’s Engine Dressing, který kromě plastových dílů ochrání také gumové části a kov. Ty tak získají tmavý vzhled a budou vypadat, jako by váš vůz zrovna sjel z výrobní linky.

 

Tip na závěr – pokud se chystáte umýt celé auto a chcete svému čtyřkolému pokladu dopřát skutečně komplexní péči, začněte vyčištěním kol, pokračujte motorem a až úplně nakonec se pusťte do mytí a případně dekontaminace karoserie.

 

Produkty použité v rámci péče o motorový prostor:

Auto Finesse Eradicate Engine Degreaser – vysoce koncentrovaný, extra účinný čistič motoru

Auto Finesse Dressle All Purpose Dressing – sealant na plastové části motoru

ValetPRO Classic Carpet Cleaner – čistič na látkové obložení na kapotě

Auto Finesse Detailing Brushes – sada 3 luxusních detailingových štětců

ValetPRO Micro Fibre Cloth (6 Pack) White – sada mikrovláknových utěrek

AVA Go P50 Large Bundle – přenosná tlaková myčka

Auto Finesse Microfiber Applicator – mikrovláknový aplikátor

Sada autokosmetiky pro údržbu motoru Auto Finesse

 

Alternativy k čističi a sealantu Auto Finesse:

Meguiar’s Engine Cleaner – čistič motoru

Meguiar’s Engine Dressing – ochrana a lesk na motorové díly